شنبه, ۰۲ شهریور ۱۳۹۸

پرستار کودک

با بهره گیری از نیروهای مجرب در امر نگهداری از کودک

  • امروزه به دلیل تغییر شیوه زندگی و ورود زنان به عرصه اجتماعی و بازار کار، تغییرات چشمگیری در محیط خانواده رخ دهد، از جمله مشارکت زن و مرد در کارهای خانه، کم شدن وقت تفریح و بازی برای بچه ها، محدود شدن ارتباطات فامیلی و خانوادگی به علت درگیری های شغلی، و سپردن امور تربیتی بچه ها به پرستار؛ پدیده اخیر یعنی استخدام پرستار کودک در بسیاری از شهرهای بزرگ رایج شده، این در حالی است که هنوز فرهنگ آن در جامعه جا نیفتاده است.

 

 

 

  • در واقع در گذشته بخش عمده ای از تربیت کودک فقط به عهده مادر بود. اما این فرهنگ در دوره گذار تغییر کرد و تربیت کودک در خانواده مشارکتی شد؛ یعنی پدر هم به اندازه مادر در این موضوع دخیل شد. سپس این وظیفه از ۳ سالگی به مهدکودک و سپس به نهادهای آموزشی و گاها به خانواده مادر و یا پدر و افراد متعدد حاضر در خانواده واگذار شد. به همین ترتیب پرستار هم کم کم وارد خانواده شد تا بتواند وظایف مادر را در غیاب او انجام بدهد.

  • اگرچه همه کارشناسان توصیه می کنند که مادر از کودکش نگهداری کند، اما گاه شرایطی پیش می آید که والدین مجبورند برای کودک یا کودکانشان پرستار استخدام کنند.

تصور بیشتر خانواده ها از پرستار کسی است که بتواند به بچه غذا بدهد و از او نگهداری کند، در صورتی که پرستار نقش بسیار تعیین کننده ای در تربیت کودک ایفا می کند و باید حائز شرایط مهمی باشد که به آن اشاره خواهیم کرد.

اولین نکته ای که ذکر آن ضروری است، این است که اگر کودک به سن تشخیص رسیده است، باید درباره پرستارش نظر بدهد و حق انتخاب داشته باشد. اگر کودک به سن تشخیص نرسیده است والدین باید شرایط و موقعیت پرستار و کودک را مدنظر قرار دهند و سپس پرستار مناسب را انتخاب کنند. 

ارتقا و حفظ سلامت روانی و جسمی کودک و ایفای نقش های مادرانه در غیاب مادر مهم ترین وظیفه پرستار است.

خصوصیات پرستار خوب :

یکی از مهم ترین ویژگی های پرستار خوب، اندام بدنی مناسب و نداشتن معلولیت یا نقص است. پرستار بهتر است خودش مادر یا متاهل باشد. نیازهای روانی وی برآورده شده و سلامت روانی نسبی داشته باشد. عصبی، پرخاشگر، وسواسی و دیگر اختلالات روانی نداشته باشد. والدین بهتر است تحقیقات کاملی درباره پرستار و خانواده اش انجام دهند تا نسبت به حفظ امنیت روانی و جسمی کودک اطمینان حاصل کنند.

بهتر است پس از انتخاب پرستار، مادر در کنار پرستار باشد تا وی به نحوه تربیت و برخورد با کودک، شرایط محیطی خانه و… مسلط شود. علاوه بر آن پرستار باید با سبک تربیتی خانواده آشنا شود تا بتواند کارش را بدون نقص ارائه دهد. مادر نیز باید با اخلاق پرستار آشنا شود تا بتواند با خیال راحت کودک را به وی بسپارد. فرآیند آشنایی کودک با پرستار باید تدریجی رخ دهد تا کودک به یکباره با یک فرد غریبه در منزل تنها نماند؛ همخوانی تنبیه و تشویق پرستار با والدین هم بسیار ضروری است.

پرستار باید از نظر سبک تربیتی توجیه شود و تناقضات تربیتی با پدر و مادر نداشته باشد. او باید در برخورد، پوشش، غذاخوردن و… با والدین هماهنگ باشد و باسواد و به کار خود مسلط باشد. به خصوص که  اگر برای خانواده ای تربیت درست کودک بیشتر مدنظر است حتما باید به پرستاری مراجعه شود که تام ملاک های یک تربیت درست اعم از توجه به رشد شخصیت کودک، تقویت اخلاقی، تقویت ایمان و حفظ حیا  در کودک  را در نظر داشته باشد.

koodak4

نکته ی مهمی که خانواده ها باید توجه داشته باشند این است که برخلاف تصور عموم مردم رابطه پرستار و والدین بسیار مهم است زیرا به طور مستقیم روی کودک تاثیر می گذارد. متاسفانه در برخی خانواده ها پرستار به عنوان یک کارگر و یا مراقب کودک استخدام می شود و این نگرش اثر منفی روی تربیت کودک می گذارد. نکته این جاست که برخی والدین با پرستار رفتار مناسبی ندارند و گویی کارگری گرفته اند که از کودک نگهداری کند،به این دلیل گاهی وظایف دیگری در خانه غیر از نگهداری کودک به آنها محول می شود که در واقع در حوزه کاری آنها نمی باشد.چنین پرستاری رفتار والدین را به کودک منعکس می کند و طبعاً این رفتار شایسته نخواهد بود..